Saunování pro začátečníky

Tak jsme se odhodlali, domluvili si termín a jste připraveni vyrazit. Copak ale dělat a nedělat, když jste saunoví začátečníci? Nebojte se, nejde o seznam striktních pravidel, která musíte bezpodmínečně dodržovat. Spíše o takové rady. Samozřejmě vám při první návštěvě poradíme i u nás a zodpovíme vaše dotazy.

  • saunování pro začátečníkySauna je prakticky pro každého. Pouze novorozeňata a lidé s vážnými zdravotními problémy, jako jsou otevřené rány či srdeční problémy, by se jí měli vyhnout. Vy ostatní saunu můžete bez obav využívat.
  • Nehledejte v saunování nic sexuálního, i když jste nazí v místnosti plné dalších nahých spolusaunovníků bažících po vysokých teplotách. Dodržujte zásady slušného chování, nezírejte a snažte se ponořit do své mysli.
  • Vezměte si příklad o severských sousedů, kteří v sauně vyřídí i důležité jednání, a přijměte pozvání na saunový dýchánek. Co vy víte, třeba dohodnete dobrý obchod, jistojistě ale uděláte něco pro sebe samé.
  • Nečekejte relaxační hudbu či barevná světla a podobně. Tlumené světlo a ticho jdou ruku v ruce pravou saunovací atmosférou.
  • Nebojte se nahoty. Mělo by vám být jedno, že jste nazí, protože jde především o vaše zdraví a odpočinek. Ale samozřejmě se nemusíte bát, že jinak než na ostro do sauny nesmíte. Ručník (nikdy plavky) je váš skvělý společník, pokud jste stydliví.
  • Pro první návštěvu můžete svolat rodinu či přátele, abyste se cítili pohodlněji. Ale pokud nejdete ve skupince, nebojte s, že budete muset jít do smíšené sauny. Nikdo vás nebude nutit jít do potírny s opačným pohlavím. Můžete si vybrat čistě ženskou či mužskou saunu.
  • Proč se používají březové metličky, kterými se jemně bičujete? Protože jsou blahodárné pro vaši pleť, bude krásně hladká. Pokud se vám nabídne, využijte ji.
  • Jak často v případě finské sauny přilévat na kameny? Není žádné pravidlo, kdykoli budete mít pocit, že je čas, přilejte.
  • Silně se budete potit = dostatečně se zevnitř zavlažte, abyste dostali tekutiny zpět. Voda je ideální.

Žádná pravidla nejsou vytesána do kamene. Záleží na vás a na situaci, ale hlavní je myslet na své fyzické limity, nepřeceňovat své síly a nepodceňovat žhavý vzduch. Relaxujte, vypněte mysl, zažeňte veškeré stresy a užijte si ten skvělý pocit, že pro sebe děláte něco dobrého.