Sauna a saunování

Sauna a její blahodárné účinky na organismus jsou známy už stovky let, kdy lidé už v době kamenné využívali primitivní potírny k vylepšení svého zdraví. A to je dostatečná doba na ověření, prozkoumání a dotažení saunových rituálů k dokonalosti, díky čemuž se zaručeně nemusíte bát, že by na vás sauna zapůsobila negativně či dokonce škodlivě. Princip je velice jednoduchý. Místnost se vyhřeje na 60 – 120°C (lehce extrémní jsou teploty 130 – 140°C), ve finské sauně jsou ještě horké kameny, které se polévají vodou, a vzniklá pára přidává vzdušnou vlhkost. Při pobytu v sauně se během několika minut zahřejete, poté následuje ochlazení v bazénku a při pocitu chladu můžete jít zpět do horka. Tento proces se několikrát opakuje.

Sauny ve světě

kouřová saunaObecně jsou sauny nejrozšířenější v severských zemích, kde jsou běžnou součástí domácnosti už po staletí. Již v 16. století měla veřejnou saunu skoro každá vesnice a kromě utužování zdraví sloužila i jako místo setkávání, zároveň i díky své čistotě například při porodech. Klasická finská sauna se od té dnešní značně lišila. Původně se jednalo o tzv. kouřovou saunu, kdy se kouř z kamen pouštěl do místnosti. Když byly kameny v kamnech dostatečně zahřáty, mohlo se přestat s topením, následovala malá očista od sazí a mohli jste se začít saunovat. Tento typ je v dnešní době spíše raritou, ale je možné na něj ještě ve Finských vesničkách narazit. Okolo 13. století byla sauna už velice běžná po celé Evropě, také u severoamerických indiánů byla tato zdravotně-očistná procedura součástí každodenního života. Předchůdce saun můžeme najít i v Turecku či Japonsku, kde jsou dodnes oblíbené. Dnes známé Turecké lázně jsou odlišné a moc se saunám nepodobají a v Japonsku mají tuto proceduru opačnou, tedy první se zahřejí v horké vodě a pak relaxují a chladí se na vzduchu.

Saunování v Česku

V České Republice tradice saunování není moc dlouhá, první moderní sauna se objevila až začátkem 20. století a ten opravdový rozvoj začal pak až po druhé světové válce. Nejčastější jsou u nás dva typy. První je pára, která je odlišná hlavně tím, že teplota je mnohem nižší při téměř 100% vlhkostí. Druhým typem je švédská (suchá) sauna, při které se nepolévají horké kameny a nevzniká tak žádná vlhkost, což není pro lidské tělo příliš vhodné. Proto je lepší vyhledat na pořádné vypocení finskou variantu.

Pokud jste v saunování nováčci nebo se tomuto zdravému a očistnému procesu oddáváte pravidelně, vyzkoušejte náš wellness, kde si budete moci zdravě vypotit i v uzavřené společnosti vašich nejbližších díky možnosti privátní sauna praha.