Léčebné účinky vířivky na bolesti zad a šíje

Vířivka je díky působení tepla a proudu vody jedním z nejúčinnějších prostředků proti bolestem zad a vleklým pohybovým obtížím. Pojďme si tedy léčebné účinky vířivky představit.

Bolesti zad jsou v dnešní době stále častější. Je to způsobeno především sedavým stylem života a také nešetrným chováním, např. zvedáním těžkých břemen.  Na bolest zad je třeba uplatnit komplexní léčbu – léky, cvičení a často také hydroterapii.  Teplé vířivé koupele jsou dnes stále více používány ke zmírnění bolesti, povzbuzení krevního oběhu a relaxaci.

Léčebná síla vířivky spočívá v tom, že kromě zahřívání zatuhlých míst, je současně jemným tlakem i uvolňuje. Na bolestivém místě pomáhá rozproudit krevní oběh a zrychluje metabolismus, čímž i vylučovaní toxických látek. Celkově dochází k hojení poraněné tkáně.

Léčebné účinky vířivky

Studie srovnávající vodoléčbu a klasické cvičení pro dolní část zad uvedla, že vodoléčba se ukázala být lepší pro spinální flexibilitu. Studie uvádí, že teplá voda v lázni, při styku s masážní vodní tryskou anebo ve vířivce poskytuje relaxaci a odbourává stres. Jiné zdroje například uvádějí, že vodoléčba povzbuzuje tělo tak, aby bylo schopno bolesti zad zvládat samo.

K léčbě teplem by se v případě akutních bolestí zad mělo přistupovat vždy až po 48–72 hodinách. Do té doby je naopak nejlepší dané místo chladit. Vířivky taktéž vynikají v případě chronických a vleklých obtíží. Výhodou vířivky je působení tepla na velké plochy, což často různé vyhřívané pomůcky jako například dečky, které působí jen lokálně, nedokážou.  V Americe je již Národním institutem artritidy potvrzeno, že teplo mění vnímání bolesti. Lidé jsou díky teplu schopni se s bolestí lépe vypořádat.

Hydroterapie a léčebné koupele

V Británii taktéž cituje odborný časopis British Journal of Rheumatology studii, která potvrzuje, že schopnost pohybu bez bolesti pacientů léčených lázeňskou léčbou se zlepšila. Celkově dosáhla tato skupina lepších výsledků než skupina léčená pouze léky.

Léčebné účinky vířivky – závěrečná doporučení

Při hydroterapii ve vířivce bychom vždy měli mít na paměti náš aktuální zdravotní stav. Na místě je taktéž konzultace s lékařem, při které potvrdíme, že je pro nás hydroterapie vhodná. Dále nepřekračujeme doporučený čas strávený ve vířivce. Tímto způsobem docílíme nejlepších účinků na záda a příjemně si odpočineme. Vířivku je vhodné kombinovat s masážemi a pravidelným cvičením.